₹ 368000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 40 ton |
| Bale Weight | 200 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Max Force or Load | 90-120 ton, 60-90 ton, 0-30 ton, 30-60 ton, >150 ton, 120-150 ton |
| Material | Mild Steel |
| Working Type | Semi Automatic |
| Material To Press | Metal Scrap, Plastic Scrap, Cotton, Cardboard, Textile Waste, Rubber, Foam, Waste Paper, Coir Fibre |
| Bale Size | 1000x1000 mm |
| Capacity | 10-200 TON |
| Automatic Grade | Semi-Automatic, Automatic, Manual |
| Distance Between Tie Bars | 1200 mm |
| Bail Weight | 20-200 KG. |
| Mould Opening Stroke | 200 mm |
| Platen Size | 1500 x 1000 |
| Hydraulic Ejector Stroke | No |
| Phase | Three Phase |
| Electric Motor | 10 HP CROMPTON MAKE |
| Power | 10HP 3 Phase Power Supply |
| Machine Type | Hydraulic System operated |
| No. Of Cylinder | 1 OR 2 |
| Oil Tank Capacity | 50-500 LTR. |
| Cylinder Size | 180x100 |
| Machine Weight | 2 TON |
| Chamber Size | 1500 x 1000 |
| Voltage | 440 V |
| Press Type | Piller Type Hydraulic Bale Press |
| Driven Type | Electric Panel Operated Semi Automatic |
| Platform Size | 1500 x 1000 |
| Ratio | nill |
| Working Pressure | 150-180 Bar |
| Cube Container Height | 8 Feet |
| Size | 1500 x 1000 |
| Fabricated | Yes |
| Idle Speed | 20 mm |
| Working Speed | 10 mm |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are leading manufacture of jute bag baling press machine in Ahmedabad, GUJARAT.
Applications: HDPE/PP Woven Sack Bags, Jumbo Bags, Tarpaulin, Fabric, Embroidery Fabric, Jute Bags, Cement Bag, Green Net, Shed Net, Raffia Bag etc.
Capacity: 20 Ton, 40 Ton, 100 Ton, 150 Ton, 200 Ton, 300 Ton, 400 Ton
Bale Weight: 50 kg to 500 Kg
Bale Size: as per customer requirements
We have many reputed clients in this industry.
We customize this baling press machine as per customer's requirements.
₹ 225000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 80 ton |
| Bale Weight | 120 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Material To Press | Rubber, Plastic Scrap, Cotton, Foam, Coir Fibre, Metal Scrap, Textile Waste, Cardboard, Pet Bottle, Waste Paper |
| Bale Size | 1000x700 mm |
| Max Force Or Load | 30-60 ton |
| Working Type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Oham Engineers" are manufacturing, supplier and exporter of a wide range of Baling Press Machine , Compression Molding Machine , Hydraulic Press Machine since 2009.
Capacity: 10 Ton to 100 Ton
Features :
Heavy duty structure
Crompton Greaves / Siemens/Havells make motor
Yuken/Hydrank/Atos/Jacktech make valves
Yuken / Hydrank / BOSS make pump
Applications:
Metal Scrap,
Aliminum Scrap,
Woven Sack Bags,
Paper Waste,
Pet bottles,
Carton,
Craft waste,
Cotton Waste,
Fiber waste,
Coir Fiber,
Cloths, Rags,
Paddy, Fabric,
Plastic Film,
Agriculture Waste,
Grass,
Tyre,
Seaweed,
Etc.
₹ 420000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 80 ton |
| Max Load Capacity | 75 Ton |
| Bale Weight | 150 kg |
| Structure Type | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Working Type | Semi Automatic |
| Material To Press | Plastic Scrap, Cotton Waste, Tyre Scrap, Paper Scrap, Mixed Scrap |
| Bale Size | 1000x800 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Electric Motor Power | 15 HP |
| Control Type | CNC |
| Color | Blue |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We Oham Engineers are leading manufacturer, supplier and exporter of Hydraulic Baling Press Machine since 2009, based in Ahmedabad, Gujarat.
We offer high-performance Baling Press Machines for Scrap, Plastic, Paper and Industrial Waste, designed for maximum compaction, durability and long service life.
Capacity: 10 Ton to 300 Ton (Customizable as per requirement)
Key Features:
Heavy Duty Fabricated Structure
High Pressure Hydraulic System
Easy Operation & Low Maintenance
Energy Efficient Performance
Long Working Life
Technical Specifications:
Bale Weight: 50kg to 200kg (Customizable)
Motor: Crompton Greaves / Siemens / Havells
Valves: Yuken / Hydrank / Atos / Jacktech
Pump: Yuken / Hydrank / BOSS
Operation: Manual / Semi Automatic / Fully Automatic
Applications:
Metal Scrap, Aluminum Scrap, Plastic Scrap, Woven Sack Bags, Paper Waste, PET Bottles, Carton, Cotton Waste, Fiber Waste, Coir Fiber, Cloths & Rags, Plastic Film, Agriculture Waste, Tyre, Seaweed and more.
Why Choose Oham Engineers:
15+ Years Industry Experience
Custom Design as per Customer Requirement
Fast Delivery
Strong After-Sales Support
Keywords: Hydraulic Baling Press Machine, Scrap Baling Machine, Plastic Scrap Baling Press, Paper Baling Press, Waste Baling Machine, Baling Press Manufacturer Ahmedabad
Hitesh Patel (Owner)
Oham Engineers
Opp. Gvmmsp Ring Road, Plot No 165, Radheshyam Ind. Estate, Odhav
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India