Providing you the best range of 900 x 900 mm compression moulding machine, 100 tons with effective & timely delivery.
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Tons |
| Machine Type | 4-Pillar Type |
| Platen Size | 350 x 350 mm |
| Stroke Length | 250 mm |
| Heating of Platens | Electrical Heater |
| Bore Diameter | 250 mm |
| Motor Power | 5 HP |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
Compression moulding is a closed-mold process in which tremendous pressure is applied to the work. It's suitable for smaller items with low to medium production numbers where the tightest tolerances.
Compression moulding necessitates the use of a blank ( of required shape, size, weight). Plays a key role in controlling mould flow rate to avoid air entrapment and excess flash.
A heated mould tool and the pressure of a clamping press are used to form the rubber. The curing or vulcanisation process takes place before the final portion is removed and cooled. An open mould with an elastomer blank positioned in the cavity is used in compression moulding. The final output consumable product is formed in a closed mould.
We are leading manufacturer of FRP/SMC/DMC/BMC Compression Molding Press for different applications.
Features:
Applications:
Hitesh Patel (Owner)
Oham Engineers
Opp. Gvmmsp Ring Road, Plot No 165, Radheshyam Ind. Estate, Odhav
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India