₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Bale Weight | 100 kg |
| Press Capacity | 80 ton |
| Working Type | Semi Automatic |
| Usage/Application | coconut fibre |
| Material | Mild Steel |
| Material To Press | Rubberized Coir, Coir Pith, Curled Coir, Coir Fibre, Coco Peat |
| Bale Size | 1000x800 mm |
| Electric Motor Power | 10 HP |
| Max Load Capacity | 60-90 ton |
| Capacity | 100 Ton |
| Bail Weight | 100-120 kg |
| Platen Size | 36"x27" |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Control Type | Push Button |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Coir Fiber Baling Press Machine Manufacturer in India | Hydraulic Coir Baler
We Oham Engineers are a leading manufacturer, supplier and exporter of Coir Fiber Baling Press Machine and Hydraulic Baling Press Machine since 2008.
Our machine is specially designed for high-density baling of Coir Fiber (Coconut Fiber) with strong compression and long-lasting performance.
⚙️ Machine Capacity:10 Ton to 100 Ton Hydraulic Press
�� Key Features:✔ Heavy Duty Fabricated Structure
✔ High Bale Density & Uniform Packing
✔ Low Maintenance & Easy Operation
✔ Crompton Greaves / Siemens / Havells Motor
✔ Yuken / Atos / Hydrank Valves
✔ High Performance Hydraulic Pump
✔ Long Working Life
Coir Fiber | Coconut Fiber | Coir Pith | Coir Waste | Fiber Waste
�� Other Applications:Cotton Waste | Yarn Waste | Textile Waste | Woven Sack Bags | Paper Waste | PET Bottles | Plastic Film | Agriculture Waste | Grass | Tyre | Scrap Material
�� High Ranking Keywords (IndiaMART / Google):Coir Fiber Baling Press Machine
Coir Baler Machine Manufacturer
Coconut Fiber Baling Machine
Hydraulic Coir Fiber Press
Coir Pith Baling Machine
Fiber Baling Press Machine India
Textile Waste Baling Press
Hydraulic Baler Machine Manufacturer India
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 50 to 250 Ton |
| Bale Weight | 50 to 250 kg |
| Material To Press | Cartons, Foam, Plastic Scrap, Pet Bottle, Cardboard, Textile Waste, Occ Scrap, Waste Paper |
| Usage/Application | Industrial |
| Bale Size | 1000x800 mm |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Max Load Capacity | 30-60 ton |
| Max Force or Load | 0-30 ton |
| Control Type | CNC |
| Working Type | Automatic |
| Automation Grade | Manual |
We "Oham Engineers" are manufacturing, supplier and exporter of a wide range of Baling Press Machine , Compression Molding Machine , Hydraulic Press Machine since 2009.
Capacity: 10 Ton to 100 Ton
Features :
Heavy duty structure
Crompton Greaves / Siemens/Havells make motor
Yuken/Hydrank/Atos/Jacktech make valves
Yuken / Hydrank / BOSS make pump
Applications:
Metal Scrap,
Aliminum Scrap,
Woven Sack Bags,
Paper Waste,
Pet bottles,
Carton,
Craft waste,
Cotton Waste,
Fiber waste,
Coir Fiber,
Cloths, Rags,
Paddy, Fabric,
Plastic Film,
Agriculture Waste,
Grass,
Tyre,
Seaweed,
Etc.
₹ 415000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 80 ton |
| Capacity | 10-20 Ton |
| Bale Weight | 120 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Material To Press | Pet Bottle, Plastic Scrap, Waste Paper, Foam, Cotton, Coir Fibre |
| Bale Size | 1000x800 mm |
| Max Force Or Load | 90-120 ton |
| Max Load Capacity | 60-90 ton |
| Bail Weight | 100 KG |
| Platen Size | 36/27 |
| Control Type | Non-CNC |
| Phase | Three Phase |
| Working Type | Automatic |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Oham Engineers" are manufacturing, supplier and exporter of a wide range of Baling Press Machine , Compression Molding Machine , Hydraulic Press Machine since 2009.
Capacity: 10 Ton to 100 Ton
Features :
Heavy duty structure
Crompton Greaves / Siemens/Havells make motor
Yuken/Hydrank/Atos/Jacktech make valves
Yuken / Hydrank / BOSS make pump
Applications:
Metal Scrap,
Aliminum Scrap,
Woven Sack Bags,
Paper Waste,
Pet bottles,
Carton,
Craft waste,
Cotton Waste,
Fiber waste,
Coir Fiber,
Cloths, Rags,
Paddy, Fabric,
Plastic Film,
Agriculture Waste,
Grass,
Tyre,
Seaweed,
Etc.
₹ 755000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 100 ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Structure Type | Horizontal |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Material To Press | Foam, Rubber, Textile Waste, Waste Paper, Pet Bottle, Coir Fibre, Cotton, Plastic Scrap, Metal Scrap, Cardboard |
| Bale Size | 700x700 mm |
| Max Force Or Load | 0-30 ton |
| Max Load Capacity | 30-60 ton |
| Phase | Single Phase |
| Working Type | Semi Automatic |
| Automation Grade | Automatic |
We "Oham Engineers" are manufacturing, supplier and exporter of a wide range of Baling Press Machine , Compression Molding Machine , Hydraulic Press Machine since 2009.
Capacity: 10 Ton to 100 Ton
Features :
Heavy duty structure
Crompton Greaves / Siemens/Havells make motor
Yuken/Hydrank/Atos/Jacktech make valves
Yuken / Hydrank / BOSS make pump
Applications:
Metal Scrap,
Aliminum Scrap,
Woven Sack Bags,
Paper Waste,
Pet bottles,
Carton,
Craft waste,
Cotton Waste,
Fiber waste,
Coir Fiber,
Cloths, Rags,
Paddy, Fabric,
Plastic Film,
Agriculture Waste,
Grass,
Tyre,
Seaweed,
Etc.
₹ 400000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 Ton |
| Model Name/Number | OHAM-01 |
| Type | Hydraulic |
| Max Load Capacity | 60-90 ton |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | OHAM |
| Control Type | ELELCRIC |
| Color | BLUE |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Oham Engineers" are manufacturing, supplier and exporter of a wide range of Baling Press Machine , Compression Molding Machine , Hydraulic Press Machine since 2009.
Capacity: 10 Ton to 100 Ton
Features :
Heavy duty structure
Crompton Greaves / Siemens/Havells make motor
Yuken/Hydrank/Atos/Jacktech make valves
Yuken / Hydrank / BOSS make pump
Applications:
Metal Scrap,
Aliminum Scrap,
Woven Sack Bags,
Paper Waste,
Pet bottles,
Carton,
Craft waste,
Cotton Waste,
Fiber waste,
Coir Fiber,
Cloths, Rags,
Paddy, Fabric,
Plastic Film,
Agriculture Waste,
Grass,
Tyre,
Seaweed,
Etc.
₹ 399999 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Max Load Capacity | 60-90 ton |
| Capacity | 10-20 Ton |
| Material | Mild Steel |
| Max Force Or Load | 90-120 ton |
| Bail Weight | 100 KG |
| Platen Size | 48/22 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non-CNC |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Oham Engineers" are manufacturing, supplier and exporter of a wide range of Baling Press Machine , Compression Molding Machine , Hydraulic Press Machine since 2009.
Capacity: 10 Ton to 100 Ton
Features :
Heavy duty structure
Crompton Greaves / Siemens/Havells make motor
Yuken/Hydrank/Atos/Jacktech make valves
Yuken / Hydrank / BOSS make pump
Applications:
Metal Scrap,
Aliminum Scrap,
Woven Sack Bags,
Paper Waste,
Pet bottles,
Carton,
Craft waste,
Cotton Waste,
Fiber waste,
Coir Fiber,
Cloths, Rags,
Paddy, Fabric,
Plastic Film,
Agriculture Waste,
Grass,
Tyre,
Seaweed,
Etc.
₹ 189000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Max Load Capacity | 30 Ton |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Control Type | CNC |
| Color | Grey |
| Max Force or Load | 30 Ton |
We "Oham Engineers" are manufacturing, supplier and exporter of a wide range of Baling Press Machine , Compression Molding Machine , Hydraulic Press Machine since 2009.
Capacity: 10 Ton to 100 Ton
Features :
Heavy duty structure
Crompton Greaves / Siemens/Havells make motor
Yuken/Hydrank/Atos/Jacktech make valves
Yuken / Hydrank / BOSS make pump
Applications:
Metal Scrap,
Aliminum Scrap,
Woven Sack Bags,
Paper Waste,
Pet bottles,
Carton,
Craft waste,
Cotton Waste,
Fiber waste,
Coir Fiber,
Cloths, Rags,
Paddy, Fabric,
Plastic Film,
Agriculture Waste,
Grass,
Tyre,
Seaweed,
Etc.
₹ 650000 / Number Get Latest Price
| Max Force or Load | 30-60 ton |
| Usage/Application | Pet Bottle |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Oham |
| Bail Weight | 100-150 kg |
| Platen Size | 36"(L)x27"(W) |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Non-CNC |
| Bail Size | 36"(L)x27"(W) |
| Color | Hammertone silvergrey |
| Electric Motor | Crompton make 10 hp motor |
| Power | 7.4 kw |
| Machine Type | Hydraulic System operated |
| No. Of Cylinder | 1 |
| Oil Tank Capacity | 180 liter |
| Machine Weight | 2 Ton |
| Chamber Size | 36"(L)x27"(W) |
| Voltage | 440 V |
| Bale Capacity | 3-4 bale per hour |
Minimum order quantity: 1 Number
₹ 280000 / Piece Get Latest Price
| Press Capacity | 30 ton |
| Max Load Capacity | 20 Ton |
| Bale Weight | 50 kg |
| Structure Type | Vertical |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Working Type | Semi Automatic |
| Material To Press | Cotton, Cardboard, Pet Bottle, Metal Scrap, Textile Waste, Plastic Scrap, Foam, Coir Fibre, Rubber, Waste Paper |
| Bale Size | 400x400 mm |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Bale Discharge | Automatic Eject |
| Electric Motor Power | 7.5 HP |
| Control Type | Push Button |
| Phase | Three Phase |
| Color | Blue |
| Fabricated | Yes |
Minimum order quantity: 1 Piece
We "Oham Engineers" are manufacturing, supplier and exporter of a wide range of Baling Press Machine , Compression Molding Machine , Hydraulic Press Machine since 2009.
Capacity: 10 Ton to 100 Ton
Features :
Heavy duty structure
Crompton Greaves / Siemens/Havells make motor
Yuken/Hydrank/Atos/Jacktech make valves
Yuken / Hydrank / BOSS make pump
Applications:
Metal Scrap,
Aliminum Scrap,
Woven Sack Bags,
Paper Waste,
Pet bottles,
Carton,
Craft waste,
Cotton Waste,
Fiber waste,
Coir Fiber,
Cloths, Rags,
Paddy, Fabric,
Plastic Film,
Agriculture Waste,
Grass,
Tyre,
Seaweed,
Etc.
Hitesh Patel (Owner)
Oham Engineers
Opp. Gvmmsp Ring Road, Plot No 165, Radheshyam Ind. Estate, Odhav
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India