Manufacturer of a wide range of products which include cotton bale machine.
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Bale Weight | 120 kg |
| Press Capacity | 120 ton |
| Material To Press | Lint Cotton, Kapok Fibre, Cotton Waste, Cotton, Cotton Lint |
| Power Consumption | 10 HP |
| Bale Size | 1000x450 mm |
| Production Rate | 3-4 Bale per hour |
| Electric Motor Power | 10 HP |
| Material | Textile |
| Bale Discharge | Front Eject |
| Phase | Three Phase |
| Control Type | Push Button |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Brand | OhAM 07 |
| Working Type | Automatic |
| Automation Grade | Manual |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are leading manufacturer of cotton bale machine in different capacity.
Our machines are working in all over India in reputed spinning mills.
We are well known as timely service and delivery in spinning industry.
We offer a box lifting baling press machine, heavy duty baling press for cotton industry.
Bale weight is 50 kg to 250 kg.
Application: Cotton waste, fiber waste, yarn, synthetic yarn, wool, jute, sisal fiber, wool yarn etc.
Hitesh Patel (Owner)
Oham Engineers
Opp. Gvmmsp Ring Road, Plot No 165, Radheshyam Ind. Estate, Odhav
Ahmedabad - 382350, Gujarat, India